Pteromys momonga

11. září 2016 v 12:00 | Bleskobleska |  Dnešní zvířata
Konnichiwa
Dnes budu psát článek o zvířeti, které se nazývá Momonga.
Kdyby jste někde našli chybu, prosím o opravení, děkuji :3Momonga, japonsky 日本鼯鼠, patří mezi veverkovité, přesněji mezi poletuchy a je jedním z dvou druhů poletuch Starého světa. Je původem z Japonska a žije v subalpínských a boreálních stálezelených lesích na ostrovech Honshu a Kyushu. Měří až 14-20 cm na délku, ocas má 10 až 14 cm dlouhý a váží 150 až 220 gramů.

Momonga má membránu nazývanou patagium, spojující její zápěstí a kotníky, což jí umožňuje plachtit ze stromu na strom a manévrovat ve vzduchu. Veverka je typická zploštělým ocasem, nápadně velkýma očima a šedohnědě zbarveným hřbetem - břicho pokrývá bílá srst.

V průběhu dne se tyto veverky skrývají v dírách, obvykle v jehličnatých stromech, jako jsou borovice nebo smrky, (občas i v mezerách mezi větvemi a kmenem stromu) a vycházejí až v noci, kvůli potravě. Momongy mají také tendenci si svá hnízda olemovat mechem a lišejníky. Dutiny stromů jsou pro ně velmi důležitými zdroji doupat.
Živí se pupeny, kůrou, listy, plody a semeny. Když se momonga krmí, zavěsí se. Předními packami si přitáhne větvičku k tlamě, pokud není dostatečně silná, aby unesla její váhu, a získává potravu z její špičky.

Více jedinců téhož druhu lze nalézt ve skupince na jednom stromě. Pokud není období páření probíhající od květn do července, jde o zvířata stejného pohlaví. Doupata určená k páření obvykle sdílí jen jeden pár. Březost trvá až 4 týdny a v jednom vrhu jsou obvykle 2 až 3 mláďata, ale může jich být i 5. Odstavena jsou až po šesti týdnech.

Co se týče jejich evoluce, momongy se vyvíjely odlišně než ostatní veverkovití. Rozdíly jsou zřejmé při srovnání morfologie dolní čelisti a genetického kódu. Momongy jsou japonskými endemity.
Momonga nečelí žádné konkrétní hrozbě a je uváděna jako "málo dotčená". Byla popsána roku 1844.
Zdroje: https://en.wikipedia.org/wiki/Japanese_dwarf_flying_squirrel
https://videochums.com/review/momonga-pinball-adventures
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 dinosaurss dinosaurss | Web | 12. září 2016 v 18:56 | Reagovat

Roztomilá a zajímavá veverka =)

2 HAAS HAAS | Web | 13. září 2016 v 16:28 | Reagovat

Ne, nic... :-) Ale... Mohl bych Ti napsat e-mail, jestli chceš. Jinak je všechno v pořádku, nemusíš se bát, jen jsem teď na tvůj blog tolik nechodil, protože si déle nenapsala nový článek. ;-) Snad Ti to nevadí. Mimochodem, hezký popis.

3 HAAS HAAS | Web | 13. září 2016 v 19:02 | Reagovat

To by přece nešlo, abychom dnes neznali dinosaury. :-D A třeba 19. století podle mě získalo velké kouzlo tím, že se tehdy zrodila paleontologie. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama