Liaoningosaurus paradoxus

30. srpna 2016 v 10:47 | Bleskobleska |  Dinosauři
Konnichiwa!
Název: Liaoningosaurus paradoxus
Období: Před 122 miliony let
Velikost: První exemplář měl 34 cm na délku. I když bylo nalezeno více dinosaurů tohoto druhu, všechny měří pod 50 cm.
Výsykt: Čína
Potrava: Dřívě považován za býložravce, ale je možné, že se živil rybami

Liaoningosaurus paradoxus je snad nejmenší ankylosaurid, který byl kdy objeven. Když byl poprvé popsán roku 2001, nešlo o žádnou seznaci v paleontologickém tisku. Nalezené zvíře mělo jen 34 cm celkové délky. Tento exemplář si však zachovával pro ankylosauridy některé neobvyklé vlastnosti, včetně dvou velkých kostěných plátů pokrývajících řéměř celé břicho a pár hrotů nebo kousky kostěného krunýře na zádech. Tím se liší od většiny ankylosaurů, kteří mají obecně rozsáhlý "pokryv" z osteodermů (kostěná jádra ostnů, pláty a šupiny připomínající scutum (což je kostěná vnější šupina pokrytá rohovinou - což je například krunýř želv), které rostou v kůži) na zádech a bocích.
Celková malá velikost nalezeného jedince a nedostatečné splynutí páteře (prosím o pomoc s překladem) vedla většinu palenotologů považvat exemplář za neurčité mládě.

V srpnu 2016 byl však popsán nový jedinec Liaoningosaura z Yixianské formace v Číně, v provincii Liaoning. Stejně jako první nalezený dinosaurus tohoto druhu, považovaný za mládě, byl i tento velmi malý a postrádal splynutí páteře a kříže. A navíc se zdálo, že nemá hřbetní scutum.
Také je téměř neuvěřitelné, že se tito ankylosauridi živili rybami. V hrudním koši jsou totiž zachovány neúplné části ryb. Je ale velmi nepravděpodobné, že by na nich jedinec zemřel, zvlášť když v okolí žádné jiné rybí kostry nejsou, takže jedinou možností, jak tento nález vysvětlit, je ta, že je sežral. Tato teorie je navíc podporována morologií zubů - ankylosauridi mají trojúhelníkovité zuby nebo zuby ve tvaru listů, s mnoha body, které jsou známy pod názvem denticles. Liaoningosaurus má také takové zuby, až na to, že mezerky mezi denticles se rozšiřují téměř až ke kořeni zubu, takže nakonec tvoří jakýsi hřebínek. Autoři toto považují za uzpůsobení k masožravému stylu.

I když malá velikost zvířete a nedostatečné splynutí obratlí za normálních okolností naznačují, že jde o mládě, autoři považují nejen velké množství malých a podobných exemplářů, ale i obrněné břicho a nedotatečné splynutí obratlí a kříže za důkaz, že Liaoningosauři žili ve vodě, alespoň částečně. (fuj, to byl překlad) Spousta mořských plazů totiž nemá plně srostlý kříž nebo páteř, a chráněné břicho je typickým znakem želv.

Jedná se o první a zatím jediný známý druh ptakopánvého dinosaura, který byl masožravý nebo všežravý. A i přesto je zapotřebí další výzkum, který teprve ukáže, zda měli autoři pravdu.


Pokud najdete chyby nebo mi pomůžete s překladem, budu moc ráda předem děkuji :3

Zdroje:
http://www.prehistoric-wildlife.com/species/l/liaoningosaurus.html
http://www.eartharchives.org/articles/armored-dinosaur-was-a-fish-eating-turtle-mimic/
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 30. srpna 2016 v 12:32 | Reagovat

Cože?! Ankylosauři a rybožravci?! Kdo by si to byl kdy pomyslel... :-D Tento článek mě nadchl. Tohle jsem totiž dosud nevěděl. :-D :-)

2 HAAS HAAS | Web | 30. srpna 2016 v 20:33 | Reagovat

To je dobrý nápad, dělat stripy v angličtině. :-)

3 dinosaurss dinosaurss | Web | 30. srpna 2016 v 21:33 | Reagovat

No páni!! Tak tenhle ankylosaurid je opravdu velmi pozoruhodný!! Moc zajímavý článek :-)

4 Ankylosaurus Ankylosaurus | Web | 7. září 2016 v 19:50 | Reagovat

Opravdu pozoruhodný ankylosaurid, o takovém jsem ještě neslyšel! Jen si dovolím takovou připomínku - pokud by byl všežravý, nebyl by jediný mezi ptakopánvými, u pachycefalosaurů se předpokládá, že byli býložravci nebo všežravci.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama