Nahožábří

12. června 2016 v 14:31 | Bleskobleska |  Dnešní zvířata
Konnichiwa!
Z random důvodů článek publikován znova.


Snad nejkrásnější a nejpestřejší skupina mořských bezobratlých jsou nahožábří plži (Nudibranchia), v angličtině nazýváni sea slugs. Jsou známí především pro svoji barevnost. Obývají moře celého světa, od tropů přes Středomoří až po chladná polární moře. To, čím se tito živočichové živí, záleží především na jejich druhu - někteří se živí sinicemi, jiní houbami nebo si například berou chloroplast z rostlin - přitom ale platí, že jednotlivé druhy jsou úzce specializované na určitý typ potravy.

Jak už jejich anglický název napovídá, jsou to opravdu mořští slimáci. V průběhu evoluce totiž ztratili ulitu, to jim ale zase umožnilo vytvořit jiné obranné mechanismy. Například mimikry, které jim pomohou ukrýt se v pestrobarevných mořských korálech, anebo naopak výstražné zbarvení - ale podobně jako u pestřenek napodobujících vosy, i u těchto stvoření existuje jakési "barevné podvádění". Některé druhy také vypouštějí kyselý sliz, pokud jsou podrážděny.

Náhožábří jsou hermafrodité. Narozdíl od většiny měkkýšů, postrádají hektokotylové chapadlo (a teď vážně. Mantle cavity - je to tohle?). Zajímavostí je, že jsou bilaterálně symetričtí.

Glaucus atlanticus - jediný zástupce rodu Glaucus. Měří až 5 cm. I přes svoji krásu je ale jedovatý a u těchto živočichů může docházet i ke kanibalismu. Ale jed používá i pro vlastní potřebu - nafoukne vak na břiše a to mu umožní plavat vzhůru nohama.

Jorunna parva - roztomilý mořský plž, díky kterému vyšilovalo celé Japonsko. I když měří 2,5 cm, živí se jedovatými medúzami. Jeho tělo je pokryto měkkými bodlinkami s toxiny a různě zbarvené - od bílé až po modro-žlutou. Uši "mořského králíčka" jsou vlastně chuťové a čichové orgány.A tady jsou další zástupci:

Prosím o případnou opravu textu. Děkuji.


Zdroje: Moje hlava + https://simple.wikipedia.org/wiki/Nudibranch
https://www.pinterest.com/pin/42362052717592541/
http://news.nationalgeographic.com/2015/07/150723-sea-slug-nudibranch-sea-bunny-ocean-animals-science/
http://imgur.com/gallery/QFUiMgw
https://thehappykalamitysworld.wordpress.com/tag/have-you-ever-seen-sea-slug/
https://www.pinterest.com/pin/86412886571886629/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Magicmax Magicmax | Web | 12. června 2016 v 17:23 | Reagovat

Páni! páni! PÁNI! Tak nádherné stvoření s tak zajímavým organismem a já o nich ještě neslyšel. Páni! To jsou překrásná stvoření! Okamžitě sem si je uložil do Obrázků! Skvostný článek s ježtě skvostnějším tématem! Překvapivé, ohromující a překrásné. Tohle se dá nazvat dokonalé! Fakt! Pro moje počtení vkutku ano!! Jinak líbí se mi ve zdrojích ta část - moje hlava. Jinak já bych neudělal mezi prvními odstavci tak tlustou mezeru a obrázky bych nedával vedle sebe když mají odlišné velikosti a zarovnal bych je na střed. Ale to je o stylu. Alfaraptor zase píše pod obrázky tlustým písmem poznámky nebo vtip. Ale rozdíl je v tom že to u "A" vypadá líp. Tvoje oproti tomu vypadá jako by se rozsypal pytel. Což ten úžasný článek kazí sice jen kapíček ale stejně zasloužíš si se dostávat na vyšší a vyšší úrovně. Hele HAAS vždy píše skvělé články s ohromujícími fakty či i příběhy ale i tak jeho blog vypadá jako přecpaná nudle s velkým množstvím zbytečného místa vedle. Kdysi dávno byly jiné obrazovky tak to vůbec nevypadalo blbě! Ale teď máme širokoúhlé. Hele já bych mu rád napsal že mám za sebou několik kurzů dělání webstránek a že by jeho web vypadal lépe kdyby ho přizpůsobil (rozšířil). Ale on by to automaticky (což chápu) bral jako urážku, tak bych sem jeho pokrok možná i zastavil. Tobě můžu klidně říct že je na tvém článku, co doladit. Za což sem rád.

2 Bleskobleska Bleskobleska | 12. června 2016 v 18:11 | Reagovat

[1]: Aww, děkuji moc, určitě se pokusím článek upravit, jak budu mít čas. (spíš až nebudu tak líná :D) Nevím proč, ale nikdy jsem vzhled článků moc nebrala v potaz :D

Když já mám HAASe jako blogera ráda D: (HAASi, jestli to čteš, prosím, za tento komentář mě neukamenuj ani to neber nějak "divně", já jen že si s tebou rozumím a na takové lidi ve svém okolí často nenarazím :D) Nemyslím, si, že by to bral jako urážku - alespoň, co ho znám.

3 HAAS HAAS | Web | 15. června 2016 v 20:23 | Reagovat

[1]: Rychlokvaško.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama