Tinamy

8. dubna 2016 v 16:29 | Bleskobleska |  Dnešní zvířata
Konnichiwa
Napadá mě, že jsem dlouho nic nenapsala.
Pokud najdete chyby, prosím o opravu. (čerpala jsem informace především z anglických stránek)Tinamy (Tinamiformes) se vyskytují ve Střední a Jižní Americe. Je známo přibližně 47 druhů. Podobají se křepelkám a koroptvím, ale mají omezenou schopnost letu a mnohem častěji jen chodí nebo běhají.
Jde o poměrně "starý" živočišný druh, protože jejich fosílie jsou nám známy už z Miocénu. Dříve byly považovány za příbuzné hrabavých, dokud se ale neukázala jejich příslušnost k neletávým běžcům, přesněji k nanduům - popřípadě k ptákům Moa.

Tinamovití jsou si v tělesném postoji a porporcích poměrně podobní - jde o ptáky s těžkým tělem, dlouhým krkem, malou hlavou a obvykle krátkým zobákem, i když existují i výjimky. Jejich srdce i plíce jsou překvapivě malé.
Samozřejmě, jako jiní ptáci, mají pneumatizované kosti a hrudní kost s hřebenem. Jinak mají 16-18 krčních obratlů a srostlé hrudní obratle. Zajímavý je i jejich špatný krevní oběh, což dokazuje i nazelenalý odstín kůže.
Peří mají dlouhé a husté, překrývá i ocas. Jejich zbarvení má různé odstíny hnědé (až načervenalé) nebo šedé a je často doplněno různými proužky a odznaky.


Samice jsou obvykle větší než samci a mají světlejší zbarvení, ale jinak jsou si obě pohlaví podobná - ale jsou to samice, kdo ochraňují a vybírají teritorium a tokají. Snášejí celkem velká a pestře zbarvená vejce, na nichž obvykle sedí samci.

Co se týče pohybu, let tinam je většinou nemotorný, ale silné nohy jim umožňují rychlý běh. Pokud nemohou jinak, dokáží předstírat smrt. Narozdíl od hrabavých ptáků spí na zemi. Výjimku tvoří zástupci rodu Tinamus, kteří spí na stromech. Tinamy mohou žít osamoceně ale i ve skupinách, záleží na druhu. Hlas tinam patří mezi jeden z nejhlasitějších a zároveň nejpříjemnějších zvuků ozývajících se v jihoamerických tropech. Každý druh má však své jedinečné volání.
Živí se většinou rostlinnou potravou a vyhrabanými kořínky. Některé druhy se ale specializovaly na lov hmyzu, což je potrava mláďat všech druhů.Zdroje: http://www.britannica.com/animal/tinamou
https://cs.wikipedia.org/wiki/Tinamy
https://en.wikipedia.org/wiki/Tinamou

https://cz.pinterest.com/pin/307722587017675248/
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 8. dubna 2016 v 18:11 | Reagovat

Tohle jsou nádherní ptáci! Střední a Jižní Amerika patří k mým oblíbeným částem světa... A tinamy patří mezi nekrásnější středoamerické ptáky. :-) Moc pěkný článek... :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama