Evoluce kytovců

28. února 2016 v 11:47 | Bleskobleska |  Zvířata
Konnichiwa!Kytovci vznikli nejspíše ze sudokopytníků nebo mesonychidů, což jsou dvě velmi příbuzné skupiny. (mezi mesonychidy se řadí například Mesonyx.) Přesto však řada vědců přiklání spíše k názoru, že kytovci vznikli spíše z primitivních sudokopytníků.

Mezi takové se řadí Indohyus (zvíře o velikosti lišky, se silnými kostmi, kterými se vyznačují živočichové pohybující se ve vodě - mimo jiné, o tom svědčí i jeho zuby a stavba jeho vnitřního ucha je podobná zástupcům podřádu Archaeocti.) Pozůstatky tohoto zvířátka byly nalezeny v Kašmíru - žil v eocénu.

Dalším, velmi dobře prozkoumaným předchůdcem velryby, byl Pakicetus, který se podobal spíše dávným sudokopytníkům. Víme to díky především velmi bohatému fosilnímu materiálu. Jeho fosílie byly objeveny v roce 1981 v Pakistánu.


Mezi potomky Pakiceta mohl patřit i Rodhocetus. Žil před 45 miliony let. Byl již daleko více podobný kytovcům, nejen, že jeho nosní otvor byl posunut směrem dozadu od čenichu, ale i vnitřní ucho bylo daleko příbuznější uchu kytovců. Je možné, že již měl plovací blány mezi prsty a že zadní končetiny používal jako pádla - ocasní ploutev totiž stále neměl. Rodhocetus mohl tedy ve výsledku vypadat jako podivný chlupatý krokodýl.
Ve zhruba stejném obodbí žil i Ambulocetus, který bývá občas řazen i do samostatné čeledi Ambulocetidae.

Dalším druhem je Basilosaurus. Tento dravý kytovec žijící v pozdním Eocénu však dosahoval až 20 metrů. Měl zakrnělé zadní končetiny, protáhlé štíhlé tělo a pilovité zuby. Šlo o masožravce a i přesto, že jeho název znamená král ještěrů, jde o prehistorického "kytovce". Jeho příbuzným byl Dorudon,měřící okolo pěti metrů. Jeho fosílie byly nalezeny především v místech, kde je dnes Severní Amerika a Egypt.

A nyní se již dostáváme do oligocénu, kde se cesty kytovců rozcházejí na ozubené a kosticovce. Podřád ozubených se navíc ještě dělí na podčeledi Physeteridae (vorvaňovití), Platanistoidea (delfínovci), Hyperoodontoidea (vorvaňovci) a Delphinoidea (delfíni, sviňuchy, běluhy...)
Dalo by se říct, že původ těchto zvířat patří mezi nejlépe zmapované a je to jeden z nejdokonalejších příkladů evoluce.


Sayounara a prosím o případné opravy.


Zdroje:
Obrázky: http://anomadicnature.tumblr.com/post/119510264306/palaeopedia-the-pakistan-whale-pakicetus
https://en.wikipedia.org/wiki/Ambulocetus#/media/File:Ambulocetus_natans.jpg

https://en.wikipedia.org/wiki/Monodontidae#/media/File:Belugawhale_MMC.jpg

Text: Moje hlava +
http://www.planetopia.cz/_evoluce/savci/evoluce-kytovcu.html
http://www.prehistoric-wildlife.com/species/d/dorudon.html
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 1. března 2016 v 16:36 | Reagovat

Moc pěkný článek s hezkými obrázky!!! Evoluce kytovců je moc zajímavé téma... Jinak cestování začíná být v dnešní době trochu nebezpečnější, zvláště kvůli politickým záležitostem. Mě by se ale jednou moc líbilo pracovat ve vzdálenějších lokacích, třeba při vykopávkách... Chápu ale, že ne každý by si takovou práci oblíbil.

2 Magicmax Magicmax | 5. března 2016 v 11:08 | Reagovat

Vzkutku fascinující živočichové. Země se tenkrát měla.

3 HAAS HAAS | Web | 9. března 2016 v 18:37 | Reagovat

Děkuji za pochvalu. :-) Mě tedy práce Davida Unwina přesvědčila, zdá se, že malí ptakoještěři takřka opravdu s jistotou byli krátce po vylíhnutí schopni letu. Unwin našel množství důkazů... :-) ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama