Entelodon

20. února 2016 v 17:31 | Bleskobleska |  Jiní živočichové
Konnichiwa!
Je tu článek o dalším prehistorickém zvířeti. Jen mě napadlo, jestli bych krom těch popisů neměla dodávat nějaké zajímavosti - zvláštní nálezy, evoluci a tak...

Edit 28.2. 2016: Děkuji za opravu :)

Období: Oligocén
Délka, váha: Okolo tří metrů (?prosím o opravu?)
Výskyt: Přes Eurasii
Potrava: Všežravec

Tito sudokopytníci rozhodně nebyli sudokopytníky tak, jak je známe. Možná, že vypadají jako prasata, ale jsou příbuznější spíše hrochům a velrybám.
Jejich název znamená "dokonalý zub" - přesto se můžeme setkat i s označením "pekelné prase". (upřímně, rozzuřeného entolodona bych potkat nechtěla snad ani v noční můře, i když zvíře je to rozhodně zajímavé). Měli totiž 1 špičák, 3 třenové zuby, 3 stoličky a 3 řezáky po každé straně čelisti.

Na jejich lebce byly zvláštní prodloužené lícní kosti. Krk měli krátký a robustní, nohy se dvěma prsty přizbůsobené rychlému běhu. Někde jsem dokonce četla, že i když měli dobře vyvinuté smysly, jejich mozek dosahoval velikosti pomeranče.

Byla objevena velká spousta druhů, například E. magnus, E. gobinensis nebo E. dirus.Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Entelodon

https://cz.pinterest.com/pin/359021401519145090/
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 20. února 2016 v 17:49 | Reagovat

Moc hezký článek. Entelodonti byli zajímaví, ale nakonec podobně jako většina neobvyklých savčích predátorů vymizeli... :-)

2 Ankylosaurus Ankylosaurus | Web | 20. února 2016 v 18:52 | Reagovat

Pěkný článek :). Délku máš v pořádku, období bych možná upřesnil na pozdní eocén - raný oligocén, výskyt bych prostě a jednoduše napsal v Eurasii nebo Eurasie (před Eurasii mi nedává moc smysl). Co se týče těch zubů, máš je správně - jen bych napsal, že tenhle počet se nachází v každé polovině čelistí (aby to z toho bylo lépe zřejmé).

Jinak, ne každý nález se nutně musí pojit s nějakou zajímavostí, ale když nějakou najdeš, klidně ji sem dej :). Co se týče evoluce řádů, tříd, čeledí atp., na to bych vyhrazoval články zvlášť, jen jestli se do toho pustíš, najdi si k tomu dostatečné množství informací (ne vždy je lehké je sehnat).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama