Leaellynasaura

27. prosince 2015 v 14:10 | Bleskobleska |  Dinosauři
Konnichiwa! :)
Období: Spodní křída (asi před 106 miliony let)
Délka, váha: 60-90 cm, 40 cm vysoký - váhu jsem nenašla
Výskyt: Austrálie, Antakrtida
Potrava:
Býložravec

Leaellynin ještěr (nebo spíše ještěrka), Leaellynasaura, byla malým, po dvou se pohybujícím dinosaurem. Patřila mezi několik dnes známých "polárních" dinosaurů, protože se vyskytovala na území dnešní Antarktidy a na jihu Austrálie.

Stavba kostní dřeně tohoto dinosaura naznačuje, že zvíře rostlo rychle a nepřetržitě. Kolísání teploty mezi sezónami navíc nijak nezpomalovalo růst dinosaura, takže pravděpodobně šlo o teplokrevného dinosaura. Zajímavostí je také to, že v místě, kde Leaellynasaura žila, nemuselo i po dlouhé týdny vysvitnout slunce, a tak pravděpodobně přežívala ve tmě nebo možná upadala do zimního spánku. Zdá se totiž, že na lebce a mozkovně jsou zjistitelné stopy po adaptacích na chladné a temné polární zimy - zvětšené optické laloky a očnice.

Dosud nebyla objevena žádná kompletní kostra, ale jen mnoho izolovaných fragmentů. Živočich byl popsán v roce 1989 a pojmenován po Laellyn Rich, dceři dvou paleontologů - Toma Riche a Patricie Vickers-Richové.
Mimo jiné, podle novější rekonstrukce měl tento dinosaurus i peří.Zdroj: http://dinopedia.wikia.com/wiki/Leaellynasaura, https://cs.wikipedia.org/wiki/Leaellynasaura, https://www.pinterest.com/pin/401805597979009726/


Pokud by byla někde chyba, opět prosím o opravu :) Sayounara!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 27. prosince 2015 v 17:37 | Reagovat

Krásný popis a zajímavý obrázek, i když já osobně si představuji Leaellynasauru s více plazím vzhledem. :-)
Jinak já také dostal ponožky. :-D Jinak jsem ale mezi jinými dárky nalezl i kalendář s lemury, knihu Tak jako dinosauři od Erica Buffetauta a také knihu Giants od Nigela Marvena (v anglickém originále), což je pro mne asi největší dárek ze všech. :-)

2 Ankylosaurus Ankylosaurus | Web | 1. ledna 2016 v 23:17 | Reagovat

Ahoj, pěkný článek :). Jen bych se moc neřídil českou wikipedií (ač neříkám že tam je vše špatně), anglická je podle mě spolehlivější. Například jsou i skvělé stránky Prehistoric-Wildlife, máš tam poměrně širokou databázi tvorů. Kam tím mířím? Že ta velikost není správná (tedy, vlastně je, ale je to velikost mláděte - viz http://australianmuseum.net.au/leaellynasaura-amicagraphica). Na Prehistorci-Wildlife uvádí dvě velikosti, 2 metry délka a výška cca 50 cm, a délka 3 metry a výška 1 metr - očividně v tom panují rozpory.

Dobu kdy žila máš sice správně, ale objevila se už dříve, cca před 118 miliony lety (kdyžtak to je i na anglické wikipedii).

Výskyt na Antarktidě je pouze spekulativní, fosilie byly nalezeny pouze v Austrálii.

Jinak ale pěkný článek :).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama