Ban-ei

7. října 2015 v 18:38 | Bleskobleska |  Dnešní zvířata
Konnichiwa!
Tentokrát článek nebude o prehistorickém zvířeti, ale o plemeni koně - je škoda, že není více známé, protože mě opravdu okouzlilo.Plemeno: Ban-ei (輓曳)
Země původu: Japonsko
Výška: 16,1 pěstí
---
Jde o tažné plemeno původem z Japonska, avšak zvláštní je na něm to, že pro tato zvířata existuje i speciální druh dostihů, kterému se říká Ban-ei keiba (keiba jsou japonsky dostihy, jen tak mimochodem). Zatímco v závodech plnokrevných koní jde především o rychlost, zde jsou na koně i další požadavky, jako síla a vytrvalost - k tomu ale později.

Ban-ei jsou v podstatě kříženci tažných koní, přesněji peršronů, belgických chladnokrevníků a bretonů. Zbarvením jsou to nejčastěji lnění ryzáci, hnědáci, nevybělující bělouši a vraníci, ale já sama jsem viděla i fotky grošáka nebo koně se zbarvením appaloosa - záleží tedy především na tom, o jaké křížence jde. Jinak jsou to koně s jemnou a klidnou povahou.
Zdroj obrázků: http://www.flickriver.com/photos/tags/banei/interesting/
http://photozou.jp/photo/show/745137/220249340


Teď bych ale ráda vysvětlila, proč musí jít o koně poměrně silné. Ban-ei keiba nejsou "normálními" dostihy, (i když je nahoře na obrázku člověk, který na koni sedí) koně v nich totiž tahají něco jako sáně. Dostihová dráha je písčitá, měří 200 metrů a jsou na ní dva "hranoly", které koně musí přejet. Samotné sáně pak váží až 400 kg nebo dokonce jednu tunu ve velkých závodech zvaných Ban-ei kinen - v těchto velkých závodech koním obvykle trvá déle, než se dostanou do cíle a mohou být ze závodu vyloučeni, pokud jsou příliš pomalí.
Samotný závod kůň ale nedokončí, pokud projde cílovou čarou, dokončí jej jakmile cílem projedou i sáně. Tyto dostihy se také liší v tom, že kůň se může zastavit po překonání prvního "hranolu" na dráze, ale někdy žokejové koně zastaví i po překonání toho druhého, aby si odpočinuli. Také se tu nepoužívají bičíky, jen otěže a hlas. A nakonec, váha saní je ovlivněna tím, kolik je koni let, kolik vydělal pěněz a několika dalšími faktory.

Nutno poznamenat, že je ale jen malé množství hříbat, která jsou zaregistrována pro závody, a to ve věku dvou let - ostatní zvířata jdou na prodej. Starší koně plemene ban-ei pak obvykle jdou na jatka, narozdíl od evropských plnokrevníků, kteří si mohou po ukončení kariéry ještě mnohdy užívat života.

Koně ban-ei byli původně používáni v zemědělství a jejich popularita vzrostla až v roce 1953, kdy čtyři města na ostrově Hokkaido, tedy Asahikawa, Obihiro, Iwamizawa a Kitami, začala ban-ei keiba spravovat. Bohužel, dnes už se závodí jen v Obihiru, protože v roce 2007 byla v důsledku klesajících výnosů zbylá tři závodiště uzavřena. Pro milovníky anime může být zajímavostí, že tito koně se vyskytli jak v anime, tak i v manze Silver Spoon (Gin no Saji).

Dle mého názoru jde o plemeno mimořádně krásné, a rozhodně nemá tolik obdivu, kolik by si zasloužilo. Mám sice spíše slabost pro morgany a teplokrevníky, ale tihle koně mne doslova očarovali.

Doufám, že jsem tímto článkem mohla dodat nějaké informace o tomto plemeni, pokud by jste našli chyby, prosím o opravu.

Zdroje informací: Moje hlava +
https://en.wikipedia.org/wiki/Ban%27ei
http://www.banei-keiba.or.jp/language/english.html


 
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 8. října 2015 v 17:14 | Reagovat

Pěkný typ koně. :-) Článek se Ti povedl.

2 HAAS HAAS | Web | 14. října 2015 v 16:41 | Reagovat

Krásné nové pozadí... :-)

3 HAAS HAAS | Web | 23. října 2015 v 15:36 | Reagovat

Bleskoblesko, kolik knih ze série Sherlocka Holmese jsi vlastně přečetla? :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama